راهنمای خرید تلفن‌ تحت شبکه ( IP Phone )

امتیاز متوسط این مقاله از مجموع 0 رای:

انتخاب یک IP Phone مناسب در وهلهٔ اول کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. اما با افزایش تنوع این تجهیزات در بازار، و نیازهایی که روز به روز تغییر می‌کند، این انتخاب می‌تواند به یک کابوس تبدیل شود.

آنچه در ادامه می خوانید راهنمایی جامع برای انتخاب IP Phone است که شامل توضیحاتی دربارهٔ موضوعات زیر می‌شود :

  1. معرفی و تحلیل تکنولوژی به کار رفته در تلفن های تحت شبکه ( IP Phone ).

  2. معرفی مهمترین ویژگی های یک IP Phone ( و مزایای داشتن آن ).

  3. معرفی انواع IP Phoneها.

  4. راهنمای خرید یک IP Phone.

اگرچه تلاش ما در تهیهٔ یک راهنمای تلفن تحت شبکه به زبانی ساده، به نحوی بوده که توضیحاتی جامع را در اختیار شما قرار دهیم؛ ممکن است در بعضی شرایط، موفق به یافتن پاسخ سؤال خود نباشید. در این شرایط کافیست با کارشناسان آرمانیکا به نحوی که در قسمت تماس با ما شرح داده شده است، تماس بگیرید؛ متخصصان آرمانیکا آمادهٔ پاسخگویی به سؤالات و رفع مشکلات شما خواهند بود.

1. معرفی و تحلیل تکنولوژی به کار رفته در تلفن های تحت شبکه ( IP Phone ).

تلفن تحت شبکه، تلفنی مجهز به تکنولوژی IP و پروتکل های انتقال داده در بستر شبکه های کامپیوتری است. این نوع تلفن ها در ارتباط با یک سیستم IP Telephony یا سرویس VoIP به کار می‌رود. تلفن تحت شبکه از لحاظ اندازه تا حدودی مشابه تلفن‌های سنتی است؛ اما تنها تفاوت آن با تلفن‌های سنتی، استفاده از فن آوری IP و نحوه عملکرد آن است. با توجه به این موضوع IP Phone جهت اتصال به سیستم، به شبکه کامپیوتری متصل می شود و در شبکه کامپیوتری مانند یک دستگاه کامپیوتری با آن رفتار می شود و این در حالی ست که تلفن های سنتی توسط یک زوج سیم به شبکه تلفنی متصل می شدند. لذا این نوع تلفن ذاتا با انواع سنتی متفاوت است.

نام های متفاوتی برای این نوع تجهیزات از سوی کاربران به کار می رود. IP Phone، تلفن تحت شبکه، تلفن VoIP و ... همه از نام هایی هستند که تا به امروز مشاهده شده است. از نظر کارشناسان این حوزه IP Phone به عنوان نام انگلیسی و تلفن تحت شبکه ( کامپیوتری‌ )‌ به عنوان معادل فارسی آن درست ترین نام جهت به کاربردن در رابطه با این نوع تجهیزات است.

1.1. فن آوری IP چیست ؟

IP مخفف عبارت Internet Protocol، استانداردی برای انتقال بسته های ( Packet ) دیتا در شبکه محلی ( LAN ) یا شبکه گسترده ( WAN ) است. IP در‌ واقع همان تکنولوژی به کار رفته در شبکه های کامپیوتری ( data network ) شماست که به وسیله آن اطلاعات را ارسال یا دریافت می‌کنید.

واژهٔ VoIP هم مخفف عبارت Voice over Internet Protocol، به معنی ارسال تماس های تلفنی از طریق شبکه ( و اینترنت ) است که امروز به واژهٔ بسیار متداولی تبدیل شده است. VoIP در حالت کلی یک فن آوری ست.

2.1. IP Phone چگونه کار می‌کند ؟

فرآیند کار تلفن‌های تحت شبکه بسیار ساده است؛ این تلفن‌ها صدای آنالوگ را دریافت می‌کنند و آن را به پکت های دیجیتال تبدیل می‌کنند. این پکت ها از طریق شبکهٔ مجهز به تکنولوژی IP منتقل می‌شوند. و در انتها IP Phoneها پکت های دیجیتال را نیز به جریان صدای آنالوگ تبدیل می‌کنند. برای تبدیل و انتقال بدون نقص جریان صدا، یک IP Phone از پروتکل های VoIP و Codecهای صوتی بخصوصی استفاده می‌کند.

با این توضیح به وضوح روشن است که IP Phone از فن آوری VoIP استفاده می کند و به همین دلیل گاهی از آن با نام تلفن ویپ ( VoIP Phone ) یاد می شود.

IP Phone در اکثر مواقع جهت کار نیاز به یک سرویس دهنده ( Server ) در شبکه دارد. این سرور ممکن است در شبکه با اسامی زیر یاد شود، IP PBX، سانترال تحت شبکه، SIP Server، مرکز تلفن تحت شبکه، SIP Proxy ،softswitch و ... صحبت کردن از این تجهیزات در حوصله این نوشته نمی گنجد اما چند نکته در مورد این سرور ها و نحوه ارتباط آنها با IP Phone ها می بایست برای انتخاب تلفن مناسب مد نظر قرار گیرد.

  1. پروتوکل : SIP پروتوکلی ست که بیشترین استفاده را در شبکه های تلفنی دارد، بیش از ۹۰ درصد تلفن ها و مراکز تلفن از این پروتوکل پشتیبانی می کنند. اما نکتهء‌ حائز اهمیت این است که تلفن و مرکز تلفن برای کارکرد می بایست از یک یا چند پروتوکل مشترک پشتیبانی کنند.

  2. نوع مرکز تلفن : مراکز تلفن تحت شبکه در حالت کلی ممکن است یکی از این دو نوع باشند :

نوع اول - مراکز تلفن با نرم افزار ماخذ آزاد ( Open Source ) نظیر استریسک ( Asterisk ).

نوع دوم - مراکز تلفن تحت لیسانس تولید کنندگان خاص نظیر اریکسون، آلکاتل، اینوافون ( Innovaphone )، سیسکو و ... .

مراکز تلفن با نرم افزار مأخذ آزاد معمولا از اکثر پروتوکل ها و استاندارد ها پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال نرم افزار استریسک از IAX ،MGCP ،SIP ،H323 ،Cisco Skeany و چند پروتوکل دیگر پشتیبانی می کند و اکثر تلفن ها به نحوی به این نوع نرم افزارها متصل می شوند و با آنها کار می کنند.

در مورد مراکز تلفن نوع دوم کار کمی سخت تر است. تعداد استانداردهایی که در این نوع مراکز پشتیبانی می شود زیاد نیست. به عنوان مثال نرم افزار اینوافون ( Innovaphone ) تنها از دو پروتوکل SIP و H323 پشتیبانی می کند و نرم افزار سیسکو از پروتوکل Cisco Skeany و SIP. واضح است که در زمان انتخاب تلفن برای نوع دوم مراکز تلفن می بایست که دقت بیشتری به خرج داده شود.

نکته مهم دیگری که در خصوص انتخاب تلفن برای هر یک از این دو نوع مرکز تلفن باید مد نظر قرار گیرد این است که مراکز تلفن تحت لیسانس تولید کنندگان خاص نظیر اینوافون و سیسکو و آلکاتل دارای امکانات اختصاصی ای هستند که تنها و تنها روی تلفن های تولید شده توسط همین تولید کنندگان پشتیبانی می شود. همچنین تلفن های سخت افزاری این تولید کنندگان دارای دکمه ها و امکاناتی هستند که فقط با نرم افزار مرکز تلفن همین تولید کنندگان کار می کند.

این موضوع بدین معنی ست که در صورتی که شما یک مرکز تلفن اینوافون ( Innovaphone ) داشته باشید و از یک گوشی D-Link در ارتباط با این مرکز استفاده کنید احتمالا چیزی حدود ۴۰ درصد از امکانات مرکز تلفن را از دست خواهید داد و این به معنی هدر رفتن هزینه ای ست که برای خرید مرکز تلفن و لایسنس آن پرداخت کرده اید.

همچنین در صورتیکه از تلفن یک تولیدکننده خاص نظیر سیسکو با نرم افزار مأخذ آزادی نظیر استریسک استفاده کنید، احتمالا تعداد زیادی دکمه روی IP Phone خود خواهید دید که کاربردی ندارد. معنی این نیز این است که شما کمتر از پولی که بابت تهیه تلفن پرداخت کرده اید از آن استفاده می کنید.

به هر حال توصیه ما این است که در صورتی که از مراکز تلفن تحت لیسانس استفاده می کنید سعی کنید که از تلفن های تولید شده توسط همان تولید کننده یا تلفن های تایید شده توسط آن تولید کننده استفاده کنید. مگر در موارد خاصی که امکانات برایتان اهمیت ندارد و از تلفن تنها یک کاربری ساده نیاز دارید.

همچنین در صورتیکه از نرم افزارهای مأخذ آزاد استفاده می کنید، سعی کنید که از گوشی های تلفنی استفاده کنید که به صورت عمومی در بازار برای کار با همین نرم افزارها تولید شده اند.

در صورتیکه به این توصیه عمل کنید تا حد بسیاری می توانید مطمئن باشید که انتخابتان یک انتخاب بهینه بوده است.

2. معرفی مهمترین ویژگیهای یک IP Phone.

IP Phoneها اصولا یک کامپیوتر هستند که با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص برای کاربردهای خاص طراحی شده اند. این روزها احتمالا زیاد به این موضوع برخورد می کنید که بسیاری از IP Phoneها از سیستم عامل اندروید یا ویندوز به عنوان سیستم عامل تلفن استفاده می کنند یا حتی در مواردی از تبلت اپل به عنوان IP Phone استفاده می شود.

با این اوصاف باید کمی بیشتر در مورد امکانات سخت افزاری/نرم افزاری IP Phone دقت کرد. امکاناتی که در ادامه به آنها پرداخته می شود، امکاناتی هستند که احتمالا می توانند اختلاف قیمتی ایجاد کنند، در غیر این صورت در مورد بقیه امکانات می توانید مطئن باشید که تولید کنندگان برای ربودن گوی سبقت از دیگر رقبا آنها را به کار گرفته اند.

1.2. تماس تصویری.

مجهز بودن به دوربین داخلی و صفحه نمایش بزرگ امکان تماس تصویری را برای IP Phone ها به وجود می آورد. تلفنی که امکان برقراری تماس تصویری داشته باشد را Video Phone می خوانند. این نوع گوشی های تلفن معمولا به نسبت قیمت بالاتری دارند و موارد کاربرد آنها نیز محدود و کم است.

2.2. دارای دو پورت شبکه ( LAN ).

بیش از ۹۰ درصد IP Phoneها با دو پورت LAN تولید می شوند. دلیل وجود دو پورت LAN روی تلفن این است که کاربر را قادر می سازد که با یک اتصال شبکه ( Node )، هم IP Phone را به شبکه کامپیوتری متصل کند و هم کامپیوتر رومیزی را. برخی از IP Phoneها تنها با یک پورت LAN ساخته می شوند. این نوع طراحی جهت کاهش قیمت نهایی IP Phone انجام می شود و به جز در موارد خاص کاربرد چندانی ندارد.

3.2. امکان رجیستر کردن چند داخلی همزمان.

برخی از کاربرانی که تماس های تلفنی زیادی را در روز پاسخ می دهند و به اصطلاح کاربران پر کار هستند یا در موارد خاصی نظیر زمانی که با یک تلفن به دو شبکه متفاوت متصل می شوید، نیاز است که تلفن قابلیت رجیستر کردن همزمان چند داخلی به همراه دکمه های سخت افزاری جهت سوییچ کردن بین خطوط را داشته باشد.

4.2. امکان اضافه کردن کلیدهای کاربردی اضافه ( Extension Module ).

کاربران پر کار، منشی ها و مدیران نیاز دارند که کلید های میانبر زیادی را روی گوشی تلفن خود داشته باشند. معمولا تلفن ها به خودی خود امکان تعریف کلیدهای میانبر زیادی را ندارند، لذا در این حالت نیاز است که امکان اضافه کردن کلیدهای کاربردی به تلفن وجود داشته باشد. همه تلفن ها این قابلیت را ندارند لذا توجه کنید که اگر چنین قابلیتی را نیاز دارید باید تلفنی را انتخاب کنید که این قابلیت را داشته باشد.

5.2. کیفیت صدای HD و امکان حذف اکو.

تلفن تحت شبکه بر خلاف تلفن های سنتی امکانات بسیاری جهت تنظیم کیفیت صدای ورودی و خروجی تلفن دارد. مهمترین امکاناتی که در این خصوص می توان به آن اشاره کرد کیفیت صدای HD و امکان حذف اکو در این تلفن هاست. معمولا تلفن هایی که قیمت نسبتا گرانتری دارند از این قابلیت ها پیشتیبانی می کنند.

6.2. امکان اتصال Headset.

معمولا همه تلفن ها از قابلیت اتصال هدست پشتیبانی نمی کنند. از طرفی استفاده از Headset برای کاربرانی که ساعتها با تلفن صحبت می کنند ضروری ست. اپراتورهای تلفنی حتما نیاز به استفاده از هدست دارند. به هر حال در صورتیکه برای چنین کاربرانی نیاز به تلفن دارید حتما به این موضوع توجه کنید.

7.2. پشتیبانی از VPN.

امکان استفاده از VPN برخی اوقات به یک معضل تبدیل می شود. به خصوص زمانی که قرار است IP Phone روی شبکه اینترنت استفاده شود این قابلیت به یک ضرورت تبدیل می شود. همه تلفن ها امکان برقراری اتصال VPN را ندارند. برخی از تلفن ها از تمام انواع اتصالات به خصوص نظیر ipsec ،PPTP ،L2TP پشتیبانی می کنند و برخی دیگر تنها از یکی از این نوع اتصالات. در صورتیکه برای چنین کاربردی تلفن تهیه می کنید، حتما قبل از تهیه تلفن به صورت دقیق نیاز را مشخص کنید.

8.2. پشتیبانی از POE.

POE - Power Over Ethernet یا امکان برق رسانی از طریق شبکه اترنت قابلیتی ست که امکان روشن کردن تلفن از طریق برق ارسالی توسط سوییچ شبکه را فراهم می آورد. در شبکه های بزرگ تلفنی این امکان می تواند تاثیر بسیاری در میزان Stability شبکه تلفنی داشته باشد. در صورتیکه بتوان با استفاده از UPS در زمان خاموشی برق شهری برق سوییچ های شبکه را تامین کرد، سوییچ شبکه می تواند از طریق POE برق تلفن ها را تامین کند و در این صورت هنگام خاموشی، شبکه تلفنی قطع نخواهد شد. باید توجه داشته باشید که هم IP Phone و هم سوییچ شبکه می بایست که از POE پشتیبانی کنند. همه تلفن ها این قابلیت را ندارد. همچنین در تلفن هایی که دارای دو پورت شبکه هستند تنها یکی از پورت ها از POE پشتیبانی می کند.

3. معرفی انواع IP Phoneها.

در یک شبکه تلفنی بزرگ، انواع و اقسام تلفن های مختلف مورد نیاز است. در نظر داشته باشید که کاربرد تلفن برای یک مدیر ارشد با کاربرد تلفن برای یک اپراتور تلفنی متفاوت است. بر این اساس IP Phoneها نیز طراحی های متفاوتی دارند.

در ادامه دسته بندی های ممکن با ذکر نمونه هایی از IP Phoneها که در بازار داخل کشور قابل تهیه است معرفی می شوند. مطمئنا دستگاه های بیشتری در بازار وجود دارد و تلفن های معرفی شده به عنوان نمونه ذکر شده است.

1.3. نوع یک :

تلفن مورد استفادهء افرادی نظیر مدیر عامل ها، اعضای هیات مدیره و مدیران و معاونان ارشد سازمان ها و شرکت ها در این دسته بندی قرار دارند.

در سطوح مدیریتی، تلفن تحت شبکه باید دارای صفحه نمایش بزرگ و ترجیحا رنگی و امکان انتقال تماس و برقراری چندین تماس به صورت همزمان باشد؛ بنابراین پشتیبانی از چند خط، دکمه های قابل برنامه‌ریزی ( soft keys ) یا قابلیت اضافه شدن دکمه های کاربردی ( Extension Module ) و مجهز بودن به بلندگو، از امکانات مورد نیاز تلفن مدیریتی است. گاهی اوقات مدیران علاقه مند هستند که برخی از تماس ها را به صورت تصویری برقرار کنند.

بر این اساس تلفن هایی که در این دسته بندی قرار می گیرند و در بازار داخلی نیز قابل تهیه است به شرح ذیل است :
Innovaphone IP232
Yealink T48G
Mocet IP3092 Communicator
Innovaphone IP222
D-Link DPH-850S
GrandStream GXV3175v2

2.3. نوع دو :

تلفن های مورد استفادهء منشی ها، مدیران میانی، کارشناسانی که تماس های زیادی دارند (‌ نظیر کارشناسان خرید و کارشناسان بازرگانی )‌ در این دسته قرار دارد.

معمولاً مسئولان بخش اجرایی به چندین داخلی برای هماهنگی کنفرانس های تلفنی چند جانبه، تماس های سه طرفه و دیگر فعالیت‌های از این دست نیاز دارند. شکل ظاهری تلفن و سایر امکانات جانبی، در انتخاب تلفن تحت شبکه برای یک مسئول اجرایی نقش مهمی ایفا می‌کند. در هنگام خرید، علاوه بر حصول اطمینان از شکیل بودن تلفن، به رنگ، بزرگ بودن صفحه نمایش، و مجهز بودن تلفن به بلندگو، امکان اتصال هدست، ماژول توسعه دهنده و کلیدهای کاربری ( Extension Module ) نیز توجه داشته باشید.

مسئولان بخش پذیرش از پرمشغله ترین کارمندان هستند. آن‌ها در تمامی طول روز مشغول پاسخگویی و وصل تلفن‌ها به داخلی ها و دپارتمان های مختلف اند. تلفن تحت شبکه ای که برای مسئول پذیرش خریداری می‌شود، باید چندین داخلی را پشتیبانی کند و یک کنسول گسترش پذیر ( extension module ) داشته باشد. همچنین امکان انصال هدست به تلفن بخش پذیرش از مواردی ست که بسیار اهمیت دارد.

تلفن های زیر، پیشنهادات خوبی برای این دسته هستند :
Innovaphone IP241
Innovaphone IP240
Yealink T46G
Yealink T42G
D-Link DPH400SE
GrandStream GXP2120

3.3. نوع سه :

تلفن مورد استفادهء کارشناسان و افرادی که در روز تعداد تماس های کمی دریافت می کنند و از تلفن امکانات خاصی را انتظار ندارند در این دسته، دسته بندی می شود. در این سطح تلفن بهتر است که دارای امکانات کمتری باشد و قیمت کمتری داشته باشد. با توجه به این موضوع که تعداد افرادی که در این دسته قرار می گیرند عموما درصد زیادی از افراد یک شرکت یا سازمان را تشکیل می دهند لذا انتخاب درست و حساب شده تلفن های این دسته می تواند تاثیر به سزایی در کاهش هزینه های شبکه IP Telephony در یک شرکت یا سازمان داشته باشد.

تلفن هایی که در این دسته بندی قرار می گیرند به شرح ذیل است :
Innovaphone IP110
Yealink T19P
Yealink T20P
D-Link DPH-150SE
GrandStream 1400 series

4.3. نوع چهار :

افرادی در سازمان ها هستند که از تلفن استفادهء بسیار محدودی دارند و تنها یک keypad برایشان کافی ست. در این مواقع معمولا از ATA استفاده می شود در این صورت نگهداری ATA به عنوان یک دستگاه در شبکه راحت تر است و این افراد که معمولا افرادی با سطوح کم دانش هستند تنها از تلفن های سنتی با قیمت بسیار کم استفاده می کنند. به این ترتیب هزینه سرویس رسانی به این افراد کاهش یافته و از طرفی دردسر نگهداری و پشتیبانی کمتری نیز دارد. در نوشته دیگری مفصل در مورد ATA و نحوه انتخاب این تجهیزات صحبت کرده ایم.

5.3. نوع پنج :

تلفن هایی که برای استفاده های خاص نظیر استفاده در سالن های تولید یا در فضای آزاد مورد نیاز است در این دسته بندی قرار می گیرد.

این دسته از تلفن ها در محیط های خاص و کارگاهی یا صنعتی استفاده می شود و ابزار و ادوات گوناگونی دارد. شرکت آلمانی FHF یکی از تولید کنندگان تلفن برای این دسته است. روشن است که هر یک از این تجهیزات معمولا با توجه به شرایط انتخاب می شود و همچنین قیمت این تجهیزات تفاوت زیادی با دیگر تجهیزاتی که معرفی شده دارد.

تلفن IP150 اینوافون که با استاندارد IP65 تولید می شود به بهترین نمونه در این دسته از تجهیزات است.

6.3. نوع شش :

تلفن های بی سیم در این دسته، دسته بندی می شوند. کاربرد تلفن های بی سیم در شبکه تلفنی سازمان های بزرگ غیر قابل چشم پوشی ست.
برای این کاربرد 3 روش زیر پیشنهاد می شود :

استفاده از شبکه وای فای.

استفاده از Wi-Fi برای سرویس دهی Voice در شبکه سازمان محاسن و چالش های خود را دارد و در صورتیکه شبکه وای فای برای استفاده VoIP طراحی نشده باشد استفاده از آن برای این کاربرد به جای اینکه راهگشا باشد دردسر زاست. قبلا در نوشته ای جداگانه در مورد Voice Over Wi-Fi صحبت کرده ایم.

در صورتیکه شبکه Wi-Fi ( وای-فای ) بر استفاده ویپ ( voice Over Wi-Fi ) طراحی شده باشد، در این صورت می توان از گوشی های هوشمند تلفن همراه با SoftPhone یا از گوشی هایی که صرفا برای استفاده وای-فای و ویپ طراحی شده اند استفاده کرد.

در این دسته سیسکو WIP310 یکی از بهترین نمونه هاست.

استفاده از DECT.

شبکه بی سیم دکت به نسبت شبکه وای فای به لحاظ تعداد و وسعت پوشش محدودیت بیشتری دارد اما در صورتیکه به درستی طراحی و راه اندازی شود قابلیت اطمینان به این شبکه بیشتر از شبکه وای فای است. دلیل عمده این موضوع هم اختصاصی بودن این شبکه است. در این پیوند می توانید محصولات مربوط به راهکار DECT اینوافون را مشاهده کنید. راهکار DECT شرکت گرنداستریم نیز به عنوان نمونه راهکار خوبی ست.

استفاده از تلفن های Cordless سنتی.

استفاده از تلفن های بی سیم سنتی، که پیش از این در خانه ها و ادارات کاربرد فراوانی داشته است نیز می تواند به عنوان یکی از راهکارها برای برآوردن نیاز به تلفن بی سیم مطرح باشد.
برای این منظور می توان از یک دستگاه ATA جهت تبدیل VoIP به تلفن سنتی استفاده کرد و سپس ATA را به تلفن بی سیم معمولی متصل کرد.

باید توجه داشته باشید که تلفن ها Cordless سنتی برد و پوشش محدودی دارند و در صورتیکه نیاز به استفاده از تلفن بی سیم محدود باشد این راهکار پیشنهاد می شود.

4. راهنمای خرید یک IP Phone.

بعد از مطالعه آنچه تا به حال در این نوشته خوانده اید، قصد داریم که یک راهکار ساده برای انتخاب IP Phone معرفی کنیم. در صورتیکه گام به گام مراحل زیر را انجام دهید در انتها ملاحظه خواهید کرد که انتخاب IP Phone چندان سخت نیست :

گام اول : در حال حاضر از چه سیستم تلفنی یا سرویس VoIP استفاده می‌کنید ؟

برای اینکه یک تلفن تحت شبکه کارایی داشته باشد، باید با سیستم تلفنی یا سرویس VoIP شما همخوانی داشته باشد. با ظهور سیستم‌های تلفنی کد باز ( open source )، بعضی تصور می‌کنند هر تلفن تحت شبکه ای می‌تواند با هر سیستم تلفنی یا سرویس VoIP کار کند؛ اما متأسفانه چنین نیست. بنابراین قبل از اقدام به انتخاب تلفن تحت شبکه دربارهٔ پروتکل ها و codecهای پشتیبانی شده در سیستم تلفنی و سرویس VoIP خود آگاهی کسب کنید.

گام دوم : چه کسی از این تلفن استفاده خواهد کرد ؟

نیازها، بسته به موقعیت شغلی کاربر تلفن، متغیر خواهد بود؛ هر فرد نیز به دنبال استفاده خاص خود از تلفن تحت شبکه خواهد بود. اگر امکان صحبت با تک تک کاربران آتی وجود ندارد، می‌توانید از پیشنهاداتی که در بخش بالا مطرح شد استفاده کنید و حداقل موقعیت کاری افراد را مشخص کنید.

گام سوم : انتظارات کاربر/موقعیت از تلفن تحت شبکه چیست ؟

بسیاری مردم از تلفن‌ها انتظار ارائه امکانات استانداردی مانند انتقال تماس، انتظار در پشت خط ( Call Waiting )، کنفرانس تلفنی، امکان ادامه مکالمه تلفن از طریق سایر دستگاه‌های تلفن موجود در سیستم ( Call Parking ) و غیره را دارند. آنچه باید مورد توجه شما قرار بگیرد امکاناتی مانند مجهز بودن تلفن به بلندگو، صفحه نمایش بزرگ، قابلیت Sidecar برای افزایش داخلی ها و ... است.

گام چهارم : کاربر/موقعیت مورد نظر در لحظه چند تماس دریافت می‌کند ؟

این پرسش بسیار مهمی است؛ چرا که تعداد داخلی هایی را که یک تلفن تحت شبکه باید پشتیبانی کند، مشخص می‌کند. در حالی که یک کارمند متوسط می‌تواند با استفاده از 3 تا 5 داخلی نیاز خود را مرتفع کند، اپراتورها، مسئولان اجرایی و مسئولان پذیرش، معمولاً به بیش از 10 داخلی نیاز دارند.

گام پنجم : میزان استفادهٔ شما از تلفن تحت شبکه در چه حدی است ؟

اگر فردی هر روز و در تمام طول روز با تلفن سروکار دارد، به یک تلفن با کیفیت نیاز خواهد داشت. یک تلفن با کیفیت بالا در استفاده طولانی مدت پایداری و دوام بیشتری از خود نشان خواهد داد. بنابراین اگر قصد خرید تلفن برای کاربری با استفاده بالا را دارید، حتماً یک تلفن تحت شبکه با کیفیت عالی خریداری کنید.

گام ششم : آیا نیاز به تلفن تحت شبکه ای با قابلیت مسیریابی( routing ) و سوییچینگ ( switching ) دارید ؟

( تلفن تک پورت یا دو پورت ). در بسیاری از شرکت ها برای هر کارمند تنها یک نود شبکه وجود دارد. اگر این شرایط برای شما نیز صادق است، کامپیوتر رومیزی و دستگاه تلفن تحت شبکه باید به طور مشترک از یک اتصال Ethernet استفاده کنند. در چنین حالتی، به یک تلفن با دو پورت Ethernet RJ45 احتیاج خواهید داشت. اما اگر در شرکت شما مسیر ( route ) جداگانه برای ترافیک شبکه وجود دارد، باید از یک تلفن تک پورت استفاده کنید؛ چرا که دیتای مورد نیاز کامپیوتر شما از مسیر دیگر تأمین می‌شود. همچنین دقت کنید که هنگام انتخاب تلفنی که دو پورت دارد باید به سرعت پورت شبکه تلفن نیز نگاهی داشته باشید. برخی از تلفن های تحت شبکه از سرعت 100 مگابیت در ثانیه و برخی دیگر از سرعت 1000 مگابیت پشتیبانی می کنند. اگرچه این سرعت ها در برقراری ارتباط تلفنی تاثیری ندارد، اما هنگامی که می خواهید کامپیوتر رو میزی را از طریق یکی از پورت های تلفن تحت شبکه به شبکه کامپیوتری متصل کنید سرعت پورت شبکه تلفن اهمیت پیدا می کند.

گام هفتم : آیا از فناوری PoE استفاده می‌کنید ؟

اگر در حال حاضر از فناوری PoE ( تأمین برق مورد نیاز از طریق شبکه ) استفاده می‌کنید، باید تلفنی تهیه کنید که از این فناوری پشتیبانی می‌کند. اما در صورتی که از برق شهری برای روشن کردن تلفن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید در هر اتاق کار، یک پریز برق برای اتصال تلفن تحت شبکه وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که استفاده از فناوری POE جهت تامین برق مورد نیاز تلفن ها به شما این اطمینان را می دهد که هنگام قطع شدن جریان برق شهری، شما می توانید با تامین برق سوییچ POE شبکه تلفن شرکت یا سازمان را زنده نگهدارید.

گام هشتم : سرور تلفنی ( IP PBX )/سرویس VoIP شما از چه پروتکل ها و codecهایی پشتیبانی می‌کند ؟

اکثر تلفن‌های تحت شبکه در بازار از SIP و codecهای صوتی اصلی مانند G.711،G.729 و … استفاده می‌کنند. هر چند، ممکن است سیستم تلفنی یا سرویس VoIP شما تنها از H.323، MGCP، پشتیبانی کند لذا یک تلفن مطابق با SCCP یا GSM codec نیاز خواهید داشت. هوشیار باشید تلفنی را که سرویس VoIP شما پشتیبانی نمی‌کند، خریداری نکنید.

گام نهم : برای خرید تلفن تحت شبکه بودجه ای را مشخص کنید.

قیمت تلفن‌های تحت شبکه متغیر است. اگرچه قیمت نباید به عنوان مهمترین فاکتور در خرید تلفن تحت شبکه مطرح باشد، اما لازم است بودجهٔ مشخصی را در نظر گیرید. با این کار علاوه بر رسیدن به دیدگاهی واضح و منطقی در رابطه با هزینه ای که می‌خواهید متقبل شوید، با نگاهی دقیق‌تر، کارایی و ویژگی‌های تلفن تحت شبکه را بررسی خواهید کرد. با استفاده از فیلتر قیمت که در سمت راست صفحه محصولات در سایت تعبیه شده است می توانید بر اساس هزینه ای که مشخص کرده اید تلفن هایی را که در حیطه هزینهء مطلوب شما هستند را مشاهده کنید.

حالا شما یک جدول از قابلیت ها و امکانات مورد نیاز، دارید. هر تلفنی که دوست دارید را با این جدول مقایسه کنید. در صورتیکه تمامی گزینه های این جدول پاسخ مثبت داشته باشند این تلفن می تواند نیاز های شما را برآورده کند.

آخرین بروز رسانی : March 02, 2015

نظرات کاربران

احمد 06:41 1395/11/06

اطلاعات خوبی بود متشکرم

رسول 09:37 1397/08/06

منظور از تلفن تک sip و یا دو sip چیست

نظر خود را ثبت کنید ..