راهنمای نصب و راه اندازی گوگل کروم کست ( Chromecast )

امتیاز متوسط این مقاله از مجموع 2 رای:

در حالت عادی همه آنچه که برای استفاده از Chromecast می بایست انجام داد اتصال کروم کست به تلویزیون، قراردادن آن در شبکه WiFi، بروزرسانی آن و نصب نرم افزارهای مورد نیاز برای برقراری ارتباط با آن است.

اما نظر به اینکه بسیاری از کاربران آرمانیکا که این محصول را خریداری کرده بودند در برخی قسمت های این کار با مشکل مواجه شده بودند بر آن شدیم تا راهنمای جامع و کاملی برای استفاده از کروم کست را برای کاربران تهیه کنیم.
آنچه که در ادامه خواهید خواند همه دستورالعمل های لازم برای اتصال کروم کست به شبکه وای فای منزل یا محل کار خود، بروزرسانی آن، و و معرفی نرم افزاری مفید جهت Cast کردن فیلم، موسیقی و تصاویر خود بر روی تلویزیون است.

اتصال کروم کست به شبکه و بروزرسانی آن

گام 1. اتصال کروم کست به تلویزیون

کروم کست را به پورت HDMI تلویزیون یا نمایشگر خود متصل کنید. اگر پورت HDMI ندارید فراخور پورت هایی که دستگاه شما دارد می بایست مبدل مربوطه را تهیه و Chromecast را از طریق آن مبدل به دستگاه خود متصل نمایید.
دقت کنید پورت HDMI تنها برای انتقال صوت و تصویر است و برق ندارد و لذا کروم کست شما هنوز خاموش است. برای روشن کردن آن می بایست از کابل USB-MicroUSB موجود در بسته آن و متصل کردن آن به پورت USB موجود بر روی تلویزیون یا نمایشگر خود کمک بگیرید.
 


 

اگر تلویزیون شما پورت USB ندارد، نگران نباشید، گوگل فکر همه چیز را کرده است. آداپتوری در جعبه Chromecast وجود دارد که می توانید با استفاده از آن به طور مستقیم از پریز، برق کروم کست را تامین نمایید.


 

با روشن شدن کروم کست تصویری شبیه تصویر شماره 3، بر روی تلویزیون نقش خواهد بست.

تدکر. در صورتی که تلویزیون شما چند ورودی دارد دقت داشته باشید که برای دیدن صفحه مربوط به Chromecast باید تلویزیون را در شرایط نشان دادن ورودی HDMI تنظیم کرده باشید.
 

گام 2. نصب نرم‌افزار راه انداز

مطابق آنچه که خود بر روی صفحه تلویزیون شما نقش بسته است، می بایست به آدرس www.google.com/chromecast/setup بروید و ادامه نصب را از آنجا پیگیری کنید.
پس از مراجعه به آدرس مذکور، در صورتی که از ویندوز استفاده می‌کنید می بایست فایل راه انداز کروم کست را دانلود و نصب کنید. در  صورت استفاده از مک و لینوکس باید در مرورگر تنظیمات را انجام دهید و در صورت استفاده از موبایل و تبلت، اپلیکیشن راه انداز را می بایست بکار گیرید.
فارغ از این که شما هم اکنون با چه سیستمی این کار را انجام می دهید، منطق انجام این کار یکسان است. لذا با توجه به اینکه در ایران کاربران آشنایی بیشتری با ویندوز دارند ما نیز از مسیر ویندوزی، کار را ادامه می دهیم.

تذکر. در صورتی که بر روی کامپیوتر در حال تنظیم Chromecast هستید جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات ناخواسته، بهتر است تمام مراحل را پس از این، با مرورگر کروم پیش ببرید.

تذکر. هنگام تنظیم کردن کروم کست با موبایل و تبلت بعضا مشکلاتی برای کاربران ایجاد شده است که دلیل مشخصی نداشته است و موجب اتلاف وقت زیادی از کاربران شده است. لذا ترجیحا پیشنهاد می شود شما هم راه اندازی اولیه کروم کست را با کامپیوتر یا laptop انجام دهید.

حال نرم افزار کروم کست را دانلود کرده و آن را نصب کنید.


 

در ویندوز این نرم افزار نیاز به DotNetFramework 3.5 دارد که اگر بر روی کامپیوتر شما نصب نباشد بصورت خودکار به شما پیغام دانلود و نصب را میدهد و تنها کاری که شما می بایست انجام دهید، تأیید پیغام است.
 

 

گام 3. اتصال به کروم کست

پس از اینکه همه چیز نصب شد، نرم‌افزار راه انداز Chromecast که آیکون آن بر روی صفحه نمایش ظاهر شده است را باز کنید و دکمه Continue را کلیک نمایید.
 


 

نرم‌افزار شروع به گشتن شبکه برای یافتن کروم کست می‌کند و پس از یافتن آن، کدی را به شما نمایش می‌دهد که عین همان کد، باید بر روی تلویزیون شما وجود داشته باشد.
 


 

اگر کدها یکی است دکمه "That's My Code" و اگر یکی نیست دکمه "I Don't See That Code" را بزنید تا مجدداً شبکه برای یافتن کروم کست جست‌و‌جو شود.

گام 4. اتصال کروم کست به شبکه

در مرحله بعد صفحه تنظیمات شبکه Chromecast ظاهر می‌شود و همزمان آن کد از روی صفحه نمایش تلویزیون حذف می‌شود ( تصویر شماره 10 ).

در این مرحله، از قسمت Wireless Network نام شبکه را انتخاب و Password آن را نیز وارد کنید. همچنین می‌توانید در قسمت Chromecast Name نامی هم برای کروم کست خود انتخاب کنید.
 


 

با زدن دکمه Continue کروم کست شروع به قرار گرفتن در شبکه می‌کند و هم در کامپیوتر و هم بر روی تلویزیون پیغام Chromecast … is joining … network را مشاهده می کنید.
 


 

گام 5. آپدیت کروم کست

پس از اتصال کروم کست به شبکه، بصورت خودکار شروع به آپدیت شدن می‌کند و این موضوع هم در نرم‌افزار و هم در تلویزیون به اطلاع شما می رسد. در صورتی که در این مرحله دچار مشکل شدید شما می توانید با کارشناسان آرمانیکا تماس گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید.
 

پس از بروزرسانی، کروم کست ریبوت می‌شود و پس از اعمال شدن تغییرات جدید در آن، هم در نرم‌افزار و هم در تلویزیون مشاهده می‌کنید که کروم کست آماده انتشار صوت و تصویر است.


 

در صورتی که تمایل داشتید اکسس پوینت خود را تغییر دهید، برای انجام این کار کافی است نرم‌افزار راه انداز Chromecast را مجدداً باز کنید و با زدن دکمه Settings تنظیمات شبکه جدید را اعمال کنید.
 


 

کست کردن صوت و تصویر و صفحه نمایش از کروم کست

حال که کروم کست را نصب کرده‌اید زمان آن فرا رسیده است که محتوای مورد نظر خود را بوسیله آن کست کنید.
بسته به اینکه از چه دستگاهی می‌خواهید این کار را انجام دهید،گزینه های مختلفی دارید:

ویندوز، مک و لینوکس دسکتاپ

- استفاده از مرورگر Google Chrome

جهت کست کردن در PC و لپ تاپ از طریق مرورگر کروم باید از افزونه Chromecast آن استفاده کرد. در صورتی که مرورگر کروم خود را نبسته باشید پس از پایان بروزرسانی کروم کست، دکمه Add Extension بر روی مرورگر ظاهر می‌شود که مستقیماً افزونه را برای شما نصب خواهد کرد. همچنین می‌توانید با جست‌و‌جوی عبارت " Chromecast extension " در گوگل، به صفحه این افزونه در مرکز افزونه کروم بروید و از آنجا این افزونه را نصب کنید.
 


 

پس از نصب این افزونه، آیکون آن بر روی گوشه سمت راست مرورگر کروم پدیدار می شود. که از طریق آن می‌توانید همه چیز را کست کنید. در صورتی که این افزونه نصب نشد و در این مرحله دچار مشکل شدید شما می توانید با کارشناسان آرمانیکا تماس گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید.

حال برای کست کردن محتوای مورد نظر می‌توانید به دو روش عمل کنید.
به طور مثال اگر می‌خواهید فیلمی را به روی تلویزیون بفرستید باید آن فیلم را در کامپیوتر بازکنید و سپس به مرورگر کروم باز گردید و تمام صفحه نمایش را کست کنید. یا اینکه آن فیلم را در یک tab از مرورگر کروم بازکنید و تنها همان tab را کست نمایید. مزیت راه دوم این است با این کار در هنگام پخش فیلم بر روی تلویزیون شما می‌توانید بدون اینکه در پخش فیلم خللی وارد شود با کامپیوتر خود نیز کار نمایید. مسلماً میزان سودمندی این روش، در سالن کنفرانس ها و مکان های اداری بیشتر ملموس است.
اما اینکه اکنون کروم کست، یک tab را کست کند یا همه صفحه نمایش را، چیزی است که در قسمت فلش رو به پایین منوی مذکور قابل تنظیم است. همچنین با زدن گزینه Options میزان رزولوشن تصویر کست شونده را نیز می‌توانید تعیین کنید.
 

- کست از طریق وب سایت ها

برخی وب سایت‌ها مانند Youtube, Netflix, Google+ Photos و … از Chromecast پشتیبانی می‌کنند. در صورتی که کروم کستی در مرورگر کروم شما شناخته شده باشد هنگام کارکردن با این وب سایت‌ها آیکون کست کردن در کنار  player آن‌ها ظاهر می شود. با کلیک بر روی آن آیکون، مستقیماً مدیای خود را بر روی کروم کست، ارسال می کنند.

تبلت و موبایل

برای کست کردن روی تبلت و موبایل سه راه وجود دارد:

- اپلیکشن های مخصوص به این کار

برای اینکه از این راه استفاده کنید می‌توانید به عبارت " apps that works with chromecast " را در گوگل جست‌و‌جو کنید و به نتیجه مربوط به سایت گوگل که آدرس این است https://www.google.com/chrome/devices/chromecast/apps.html بروید:
در آنجا گوگل لیستی از نرم افزارهایی که با کروم کست سازگاری دارند را برای شما تهیه کرده است. بر اساس اینکه چه کاری می‌خواهید انجام دهید و اندرویدی هستید یا اپلی، لیست نرم‌افزار را فیلتر و برنامه مورد نظر خود را پیدا کنید.
مثلاً LocalCast و AllCast گزینه خوبی برای اندرویدی ها برای کست کردن فایل‌های موجود بر روی دستگاهشان است و نیز PhotoCast برای اپلی ها برای کست کردن فیلم‌ها و تصاویرشان. البته اگر به دنبال دردسر کمتری می گردید، می توانید از نسخه جدید نرم افزار EZCast استفاده کنید که نه تنها تلفن های همراه اندروید و اپل را پشتیبانی می کند بلکه تقریبا تمام امکانات اپلیکیشن های دیگر را نیز دارد.

- کست از طریق وب سایت ها

که در قسمت کامپیوتر توضیح داده شد.

- Mirror کردن مستقیم

این امکان که به تازگی بر روی اپلیکیشن نسخه 1.7 اندرویدی کروم کست عرضه شده و فعلا تعداد معدودی از گوشی ها نظیر خانواده Nexus، خانواده Galaxy و … را تحت پوشش قرار داده است، به شما این امکان را می‌دهد بدون استفاده از هیچ نرم افزار دیگری تمام صفحه نمایش گوشی خود را به روی کروم کست بفرستید.
 


 

البته گوگل قول داده است به زودی تعداد گوشی هایی که از این کار پشتیبانی می‌کنند را افزایش خواهد داد.

آخرین بروز رسانی : May 14, 2016

نظرات کاربران

نمایش نطرات قدیمی تر (28)
logic 10:03 1396/09/24

سلام خدمت تمامی دوستان
بعد کلی کلنجار رفتن بالاخره این Chromecast آپدیت شد ، البته زیاد راحت نبود
برای اینکه موقعه آپدیت روی صفر گیر نکنه شما به یه اینترنت وایرلس نیاز دارید که وقتی بهش وصل می شید بتونید به عنوان مثال سایت YouTube رو باز کنید یعنی اینترنت وای فای بدون فیلتر
وقتی روی گوشی برنامه عبور از تحریم رو نصب می کنید گوشی شما از فیلتر عبور می‌کنه اما دیگه نمیشه اینترنت رو به اشتراک گذاشت اگه هم بشه باز فیلتر داره (میتونید با دوتا گوشی امتحان کنید)

logic 06:36 1396/09/24

چند تا راه وجود داره که خوب متأسفانه هیچ کدوم برای عموم راه حل راحتی نیستن
شاید ساده ترین راه استفاده از یک مودم وایرلس ADSL با قابلیت نصب VPN باشه یعنی بتونید یوزر و پسورد VPN خریداری شده رو برای مودم تعریف کنید البته مودم های کمی این قابلیت رو دارن مثلاً Zyxel 1312-T10b تو سایت آپارات "نحوه ی کانفیگ وی پی ان PPTP در مودم های زایکسل" رو سرچ کنید
یه راه دیگه برای اشتراک اینترنت بدون محدودیت استفاده از یه موبایل اندروید روت شده و یک کامپیوتر هست،

logic 06:37 1396/09/24

باید روی کامپیوتر برنامه Connectify Hotspot نصب بشه این برنامه از سایت ایرانی soft98 قابل دانلوده و باید مو به مو طبق راهنمای که همراه برنامه هستش کرک بشه بعد از نصب نزارید برنامه خودشو آپدیت کنه بهتره برنامه رو توی لیست فایروال ویندوزتون بزارید
روی موبایل روت شده هم برنامه TetherNet - VPN Tethering رو نصب کنید(از Play Store قابل دانلود هست) دیتای گوشی رو روشن کنید ، نقطه اتصال روشن ، اول کامپیوتر یا لپ تاب رو به موبایل وصل کنید بعد برنامه عبور از تحریم سپس TetherNet رو فعال کنید

logic 06:38 1396/09/24

تا اینجا اینترنت بدون فیلتر رو به کامپیوتر دادید، علت اینکه کامپیوتر رو واسط قرار دادید این هست که اتصال به موبایل ابتدا با IP ایران انجام میشه و بعد برنامه TetherNet میاد و IP رو تغییر میده
حالا با کامپیوتر بوسیله برنامه Connectify Hotspot یک نقطه اتصال ایجاد کنید تا هر دستگاهی که بهش وصل میشه از همون اول با آدرس IP جعلی و بدون فیلتر ارتباط بر قرار کنه ، این روش جواب داده ولی شما میتونید روی کامپیوتر برنامه های عبور از تحریم رو در کنار Connectify Hotspot امتحان کنید شاید دیگه نیازی به گوشی اندروید روت شده نباشه

logic 06:38 1396/09/24

(در نظر داشته باشید که با روت کردن موبایل گارانتی همچنین امکان به روز رسانی گوشی شما از بین می‌ره)
اگه تجربه کافی رو ندارید میتونید chromecast رو بدید به بعضی از فروشگاهایی که این دستگاه رو عرضه میکنن تا براتون راه اندازیش کنن
موفق باشید

Mohamad 08:55 1396/10/04

اینم راه
https://forum.soft98.ir/showthread.php?t=88154

حسن 09:11 1397/01/21

سلام دانگل من ایر کست w2 هست وقتی به tv وصل هست فیلتر شکن گوشی رو روشن میکنی ارتباط با tv قطع میشه ولی به محض اینکه فیلتر شکن رو خاموش میکنی دوباره تصویر خوب میشه چی کار کنم مشکل از چیه دمتون گرم پاسخ بدید

مدیر محتوا 02:10 1397/01/22

زمانی که وی پی ان گوشی فعال بشه تلفن شما IP جدید می گیره و از شبکه داخلی قطع می شه به همین خاطر دیگه تلویزیون شما گوشیو نمی بینه ... باید وی پی ان را روی مودم یا روتر نصب کنید .

امیر 12:26 1397/02/05

با سلام

من یه کروم کست الترا تهیه کردم بهترین راه برای اپدیت چیه مال من هم روی صفر میمونه

آرمین 08:46 1398/04/11

سلام
لطفا اگه کسی هست و می تونه آپدیت کنه با من تماس بگیره و بیاد زحمتشو بکشه و هزینشو پرداخت می کنم.

علي 04:53 1398/05/25

سلام من chromecast 3 دارم، با هر زحمتي بود نصب و آپديتش كردم، اما در اپ google home گزينه اي براي mirror كردن نيست و با اينكه هم لپ تاپ و هم اين دانگل به يك شبكه بي سيم وصل هستن، اما در مرورگر كروم دستگاه كروم كست شناسايي نميشه، كسي ميتونه راهنمايي كنه مشكل از كجا هستش؟
با تشكر

نظر خود را ثبت کنید ..